Kadın Giyim Markası — 19 Ay
Başarı Hikayesi
Kısa Cevap
Kadın giyim satan bir e-ticaret markasının 19 aylık Meta Ads verisinde aylık harcama ilk üç ayın ortalamasından en yoğun üç aya (Nisan-Haziran 2026) 5,4 katına çıkarıldı; ilk ay 25.596 TL, en yüksek ay 192.947 TL. Ölçeklemenin bilinen bedeli verim kaybıdır; bu hesapta tersi oldu: dönüşüm başına maliyet 245 TL'den 154 TL'ye indi (%37 düşüş) ve sepet ortalaması 706 TL'den 1.000 TL'ye yükseldi (%42 artış). Toplamda 2.146.416 TL harcama 12.731 satış ve 11.301.782 TL atfedilen ciro üretti; dönem ortalaması 5,27x ROAS. Bunu mümkün kılan üç şey vardı: bütçe artışlarının dönüşüm hacmi algoritmanın öğrenmesine yetecek seviyeye geldikten sonra yapılması, kreatif üretiminin kesintisiz sürdürülmesi ve ürün setinin daha yüksek sepet tutarına yönlendirilmesi. Yaz aylarında ROAS 4,51x-5,06x bandına geriledi; kadın giyimde sezon geçişlerinde sepet tutarı düşük ürünler ağırlık kazanır. Bu nedenle 19 aylık ortalama, her ayın beklenen sonucu olarak değil, dönem performansı olarak okunmalıdır.
Detaylı Vaka Analizi
Ölçeklemenin klasik sorunu şudur: bütçe artar, verim düşer. Bu kadın giyim markasında 19 aylık veri bunun tersini gösteriyor — bütçe 5,4 katına çıkarken dönüşüm başına maliyet %37 düştü.
Mart 2025 - Eylül 2026 arasında toplam 2.146.416 TL reklam yatırımı yönetildi; 12.731 satış ve 11.301.782 TL atfedilen ciro üretildi. Dönem ortalaması 5,27x ROAS.
İlk çeyrek ile en iyi çeyrek
| Dönem | Harcama | Satış | Ciro | ROAS | CPA | Sepet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mart - Mayıs 2025 | 93.519 ₺ | 382 | 269.713 ₺ | 2,88x | 245 ₺ | 706 ₺ |
| Nisan - Haziran 2026 | 508.614 ₺ | 3.301 | 3.302.548 ₺ | 6,49x | 154 ₺ | 1.000 ₺ |
İlk üç ayın ortalaması ile en yoğun üç ay (Nisan-Haziran 2026) karşılaştırıldığında aylık harcama 5,4 katına, aylık satış adedi 8,6 katına çıktı. Dönüşüm başına maliyet 245 TL'den 154 TL'ye indi, sepet ortalaması 706 TL'den 1.000 TL'ye yükseldi.
Bunu mümkün kılan üç şey
Bütçe tek seferde büyütülmedi. Her artış, önceki ayın dönüşüm hacmi algoritmanın öğrenmesine yetecek seviyeye geldikten sonra yapıldı. Günde birkaç dönüşüm alan bir kampanyada bütçeyi ikiye katlamak, öğrenmeyi sıfırlar.
Kreatif üretimi süreklilik kazandı. tıklanma oranı 19 ay boyunca %2,40 ile %4,29 arasında salındı; düşüş görülen aylarda yeni kreatif devreye alındı.
Ürün seti daha yüksek sepet tutarına yönlendirildi. Sepet ortalamasının %42 artması, aynı satış adedinde daha fazla ciro demek.
Ay ay döküm
| Ay | Harcama | Satış | Ciro | ROAS | CPA | Sepet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-03 | 25.596 ₺ | 64 | 46.005 ₺ | 1,80x | 400 ₺ | 719 ₺ |
| 2025-04 | 36.603 ₺ | 181 | 126.039 ₺ | 3,44x | 202 ₺ | 696 ₺ |
| 2025-05 | 31.320 ₺ | 137 | 97.669 ₺ | 3,12x | 229 ₺ | 713 ₺ |
| 2025-06 | 47.622 ₺ | 423 | 335.571 ₺ | 7,05x | 113 ₺ | 793 ₺ |
| 2025-07 | 83.945 ₺ | 569 | 436.303 ₺ | 5,20x | 148 ₺ | 767 ₺ |
| 2025-08 | 97.190 ₺ | 445 | 362.377 ₺ | 3,73x | 218 ₺ | 814 ₺ |
| 2025-09 | 92.954 ₺ | 460 | 361.896 ₺ | 3,89x | 202 ₺ | 787 ₺ |
| 2025-10 | 99.196 ₺ | 604 | 446.393 ₺ | 4,50x | 164 ₺ | 739 ₺ |
| 2025-11 | 111.361 ₺ | 803 | 548.214 ₺ | 4,92x | 139 ₺ | 683 ₺ |
| 2025-12 | 120.057 ₺ | 893 | 663.984 ₺ | 5,53x | 134 ₺ | 744 ₺ |
| 2026-01 | 107.875 ₺ | 801 | 615.572 ₺ | 5,71x | 135 ₺ | 769 ₺ |
| 2026-02 | 98.936 ₺ | 501 | 431.278 ₺ | 4,36x | 197 ₺ | 861 ₺ |
| 2026-03 | 134.868 ₺ | 1.017 | 924.956 ₺ | 6,86x | 133 ₺ | 909 ₺ |
| 2026-04 | 164.027 ₺ | 1.073 | 1.027.982 ₺ | 6,27x | 153 ₺ | 958 ₺ |
| 2026-05 | 153.881 ₺ | 1.061 | 1.082.725 ₺ | 7,04x | 145 ₺ | 1.020 ₺ |
| 2026-06 | 190.706 ₺ | 1.167 | 1.191.841 ₺ | 6,25x | 163 ₺ | 1.021 ₺ |
| 2026-07 | 192.947 ₺ | 852 | 870.500 ₺ | 4,51x | 226 ₺ | 1.022 ₺ |
| 2026-08 | 180.315 ₺ | 894 | 912.253 ₺ | 5,06x | 202 ₺ | 1.020 ₺ |
| 2026-09 | 177.016 ₺ | 786 | 820.223 ₺ | 4,63x | 225 ₺ | 1.044 ₺ |
Ramazan ve bayram dönemleri
Marka ürünlerini tesettüre uygun olarak da tanıtıyor. Ramazan ve bayram pencerelerini kendilerinden önceki 30 günle karşılaştırdığımızda (bayram penceresi: bayramdan önceki 7 gün + bayram günleri):
| Dönem | Günlük harcama | ROAS | Önceki 30 gün ROAS | Değişim |
|---|---|---|---|---|
| Kurban Bayramı 2025 (30 May - 9 Haz) | +%11 | 5,12x | 2,98x | +%72 |
| Ramazan 2026 (19 Şub - 19 Mar) | +%18 | 6,89x | 4,23x | +%63 |
| Ramazan Bayramı 2026 (13 - 22 Mar) | ±%0 | 6,68x | 6,09x | +%10 |
| Kurban Bayramı 2026 (20 - 30 May) | −%46 | 6,88x | 6,50x | +%6 |
Ramazan 2026'da sepet ortalaması 921 TL'ye çıktı. Bayram alışverişinin ağırlığı Ramazan'ın kendisinde; bayramın hemen öncesindeki hafta, Ramazan boyunca yükselmiş bir tabana göre daha az artış gösteriyor. Aynı dönemlerde kozmetik hesaplarımızda ROAS artışı görülmedi; bayram etkisi kategoriye bağlı.
Yerleşim (23 Ekim 2025 - 22 Ekim 2026)
| Yerleşim | Harcama payı | ROAS | Satış başı maliyet |
|---|---|---|---|
| Instagram Reels | %39,5 | 5,53x | 164 ₺ |
| Instagram Hikâye | %30,6 | 5,74x | 163 ₺ |
| Instagram Akış | %24,4 | 5,98x | 157 ₺ |
| Facebook (tüm yerleşimler) | %4,9 | 3,16x | 269 ₺ |
Kadın giyimde Reels en çok harcama alan yerleşim ve Akış ile Hikâye'ye yakın verimle çalışıyor; kozmetik hesaplarımızda Reels belirgin biçimde zayıf kaldı.
Dürüst okuma
Yaz aylarında ROAS 4,51-5,06 bandına geriledi. Kadın giyimde yaz sezonu, sepet tutarı düşük ürünlerin ağırlık kazandığı bir dönemdir. 19 aylık ortalama 5,27x; "her ay 7x" demek yanlış olur.
Bu sayfadaki harcama, satış ve ciro rakamları markanın Meta reklam hesabından alınmıştır; Meta'nın piksel atfına dayanır ve mağazanın toplam cirosunu değil, reklamın kendine atfettiği kısmı gösterir. Marka adı, müşterinin ticari verisi olduğu için paylaşılmamaktadır. Ölçüm yöntemimiz ve düzeltme kaydı
Sıkça Sorulan Sorular
Reklam bütçesi ne kadar hızlı artırılmalı?
Belirleyici olan takvim değil dönüşüm hacmidir. Günde yalnızca birkaç dönüşüm alan bir kampanyada bütçeyi ikiye katlamak öğrenmeyi sıfırlar. Bu hesapta her artış, önceki ayın dönüşüm sayısı yeterli seviyeye ulaştıktan sonra yapıldı ve 19 ayda bütçe 5,4 katına çıkarken maliyet düştü.
Bütçe artarken dönüşüm maliyeti nasıl düşebilir?
İki koşulda: kazanan kırılıma yoğunlaşılırsa ve dönüşüm hacmi arttıkça algoritma daha hızlı öğrenirse. Ayrıca sepet ortalamasının yükselmesi aynı satış adedinde daha fazla ciro anlamına gelir; bu hesapta sepet %42 arttı.
Kadın giyimde ROAS neden mevsime göre değişir?
Sezon geçişlerinde sepet tutarı düşük ürünler ağırlık kazanır ve rekabet artar. Bu hesapta yaz aylarında ROAS 4,51x-5,06x bandına geriledi, ilkbaharda 6,25x-7,04x bandındaydı. 19 aylık ortalama 5,27x.
Bu kategoride reklamı nasıl kurduğumuzu, ölçtüğümüz diğer hesaplarla birlikte Kadın giyim ve butik reklam ajansı sayfamızda anlatıyoruz.
Bir Sonraki Başarı Hikayesi Sizin Olabilir
Performans odaklı reklam ajansı TechData ile markanızı büyütmeye başlayın
Ücretsiz Görüşme Al →
Kadın Giyim Markası — 19 Ay